Chtějte od svých světel víc barev
- před 31 měsíci
- 2 min čtení
Pojďte se podívat na možnosti inteligentního barevného osvětlení a na možnosti, jak je ovládat.
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
Ing. arch. Robert Hubička vystudoval architekturu na ČVUT v Praze. V současnosti vede se svým otcem Radanem Architektonický ateliér Radana Hubičky / AARH. Mezi díla AARH patří bytový dům V Tower na Pankráci, oceňovaná rekonstrukce a dostavba kulturní památky Paláce Hybernská i řada privátních rezidencí. V našem rozhovoru jsme se Roberta Hubičky zeptali na to, jak vnímá propojení architektury a technologií a jak řeší chytré domy se svými klienty.
Nyní je to zhruba 50 : 50. Polovina lidí se na chytrou domácnost ptá, polovina ne. Často klienti nevědí o všech výhodách, které automatizace přináší. Jindy zase přijdou s tím, že jsou fanoušci moderních technologií, viděli chytrou domácnost třeba u známých a chtějí ji mít i u sebe. Je to pro ně určitá míra sebevyjádření.
Je to kombinace účelu a komfortu. Často se řeší bezpečnost, kterou jim chytrý dům přináší – mohou vše zabezpečit na dálku, zkontrolovat, že je vše v pořádku a tak podobně. Zároveň ale řeší komfort, kdy chtějí mít třeba vyhřívaný bazén a líbí se jim možnost naprogramovat ho na dálku, například před příjezdem z dovolené.
Často však s klienty volíme kompromis, říkám tomu poloautomatizace. Společně s klientem vybereme, co automatizovat, kde budou mít chytré technologie největší efekt a co už naopak v dané situaci nedává smysl. Stále je část klientů, kteří jsou konzervativnější a technologie tolik nechtějí, přijdou jim složité nebo se bojí, že se něco porouchá. To se však časem nejspíš změní. Před pár lety nechodil s požadavky na chytrý dům nikdo, nyní zhruba polovina klientů. Jak se technologie budou dostávat k více lidem, budou jim víc přicházet na chuť.
Palác Hybernská 1. Zdroj: Stavba roku
Základní koncept řešíme už při zpracování architektonické studie, pak představu o automatizaci zpřesňujeme při zpracování dokumentace pro stavební povolení. Ještě při dokumentaci pro provedení stavby má klient možnost něco změnit – spolu s tím, jak upřesňujeme rozpočet stavby.
Samotná realizace záleží na klientovi – někdo přijde s tím, že má vybraného svého dodavatele, jiným doporučíme některého z našich partnerů.
Nyní si chytrý dům často pořizují technologičtí nadšenci a geeci, myslím, že to se ale časem změní. Je to podobné jako s elektromobily. Pro někoho je to výkřik techniky, který musí mít, pro jiné luxus. Podobně jako elektrická auta se podle mého názoru budou zlevňovat také technologie chytrých budov a domácí automatizace bude dostupnější.
Zároveň zde platí, že ani lidé, kteří nemusí tolik koukat na rozpočet, peníze nerozhazují jen tak. Vidí potenciál chytrého domu, i oni však zvažují, kam až jít, co přenechat technologiím a co už ne.
Zakládáme si na minimalismu a na co nejmenším počtu typizovaných prvků. To vede k tomu, že různá čidla často „kapotujeme“ do nerezových nebo duralových rámečků, tedy překrýváme materiálem, který zapadá do našeho návrhu a nenarušuje tak čistotu architektury.
Určitě a osobně si myslím, že tento trend se bude ještě rozšiřovat. I když třeba automatická okna najdeme už ve vile Tugendhat, zdaleka to nebyla masová záležitost. Nyní se doba mění, chytrá domácnost je určitým sebevyjádřením jejích obyvatel. Vidím v automatizaci budov budoucnost. Architekti určitě půjdou s tímto trendem ruku v ruce, ale osobně jsem toho názoru, že architektura o tom není.
Architektura člověka do jisté míry utváří. Když se realizuje kvalitně a citlivě, vzniká dokonalá symbióza člověka a prostoru.
Robert Hubička je pokračovatelem slavné rodiny českých architektů. Jeho dědeček Stanislav Hubička navrhl Nuselský most v Praze, jeho otec Radan Hubička stojí například za návrhem pražské V Tower. Robert se narodil v roce 1988, vystudoval Fakultu architektury ČVUT. Přes 10 let působí v Architektonickém ateliéru Radana Hubičky (AARH), který společně se svým otcem vede.
Pojďte se podívat na možnosti inteligentního barevného osvětlení a na možnosti, jak je ovládat.
Chytré žaluzie nebo rolety vám pomůžou k lepšímu spánku hned několika způsoby. Přečtěte si výhody chytrého stínění.
Nikol Žárská dostala nelehký úkol – najmout tým vývojářů do startupu, který zatím nikdo moc neznal a který ani neměl vlastní web. Jak se v takové situaci a při nedostatku developerů na trhu hledali vhodní kandidáti?