• Blog
  • Petr Majer: MyMight vnímám jako firmu s obrovským potenciálem
dsc08536
  • před 35 měsíci
  • 4 min čtení
  • Život v MyMight

Petr Majer: MyMight vnímám jako firmu s obrovským potenciálem

Jaká je situace na trhu domácí automatizace, kam směřuje MyMight nebo třeba co musí mít úspěšný tým? Na to nám odpovídal Petr Majer. Ten má v MyMight na starosti produktovou strategii firmy, přináší ale také víc než 15 let zkušeností s vedením lidí i celých firem. Přečtěte si jeho pohled na internet věcí, MyMight i leadership.

Petře, v MyMight působíš jako strategy a obchodní konzultant. Co to přesně znamená?

V tomto případě to přesně znamená navrhnout produktovou strategii firmy. Od definice produktu, tedy jeho součástí, rozsahu a cílové skupiny, po způsob a formu jeho prodeje. Samozřejmě to není jen o jednom člověku, ale mojí rolí je přinášet koncepčně ucelené a promyšlené návrhy, o kterých následně vedeme diskuzi.

Jak MyMight vnímáš za současného stavu a jak z pohledu toho, kam míří?

MyMight vnímám jako firmu s obrovským potenciálem. Jak lidským, kdy se mi velmi dobře spolupracuje s kolegy, tak ekonomickým, ale zejména myšlenkovým. Je zde řada lidí s otevřenou myslí a díky tomu se podle mého názoru posouváme k vývoji produktu, který bude z pohledu trhu pro danou oblast nadstandardní. V angličtině bychom směle mohli použít výraz „Industry edge“.

Kam tedy vlastně MM míří?  

Míří k automatizaci staveb, a to jak rezidenčních, tak komerčních. Celý připravovaný produkt bude velmi komplexní a bude kromě komfortu uživatele myslet i na bezpečnost, a to i tu „internetovou“. Víc bych nyní neprozrazoval. 🙂

Jak vnímáš trh s IoT a domácí automatizací v ČR?

Trh IoT se překotně rozvíjí a každý z nás už má vlastně s internetem věcí větší či menší zkušenost. Aniž si to třeba plně uvědomujeme. Mnohdy se ale nyní na trhu objevují i IoT výrobky, u nichž lze přínos napojení na internet označit za diskutabilní. Ve větší míře jde však o velmi zajímavé nápady a řešení. 

Trh domácí automatizace je v ČR velmi fragmentovaný, je zde mnoho hráčů, kteří dodávají domácí automatizaci, resp. nějakou její část, ale je zde po mém soudu jen velmi málo opravdu komplexních systémů automatizace staveb, přičemž z těch dobrých nepochází z ČR ani jeden. To je samozřejmě škoda, protože z pohledu hardwaru na tom Česko není vůbec špatně. Z pohledu softwaru je to již významně horší.

Máš roky manažerských zkušeností. Co podle tebe dělá dobrého manažera?

Pravděpodobně výsledky. Management je fakticky o rozhodování, takže dobrý manažer se nesmí bát přijmout rozhodnutí. Tato rozhodnutí musí vést k úspěchu, ke splnění cílů. Pak lze mluvit o úspěšném manažerovi.

Samozřejmě mohou být různé cíle, které má manažer za úkol naplnit, mnohdy to jsou velmi nepopulární kroky, zejména třeba v oblasti interim managementu, ale to už k této roli „bohužel“ patří.

petr-majer-mymight-2

Jaký je podle tebe rozdíl mezi manažerem a lídrem?

Manažer je z mého pohledu hierarchická pozice ve firemní struktuře. Někdo, kdo má odpovědnost, a může, resp. musí přijímat rozhodnutí. 

Naproti tomu lídr, respektive leadership je otázka vedení lidí, využití jejich potenciálu, umožnění jejich růstu a vybudování soudržného týmu, který je schopen a ochoten spolupracovat za účelem dosažení cílů. A ty cíle už jsou, respektive mohou být manažerské. 

Velmi často je to propojeno, a pokud má manažer zároveň ještě schopnosti lídra, bude mu jeho tým při plnění cílů maximálně nápomocen. Lídr ale může být i inspirující kolega, u kterého si prostě řeknete, že chcete „být jako on“. Obojí se dá do jisté míry naučit, ale zejména pro leadership by měl mít člověk přirozené předpoklady.

Co dělá dobrý tým?

Jeho soudržnost a rozdělení rolí. Pokud všichni chápou svoji roli a jsou schopni ji plnit a zároveň nepohrdají rolí kolegy, ať je jejich role jakákoliv. Takový tým může mít maximální výkon, může generovat nápady a konstruktivní kritiku k nápadům, která je akceptována a umožní cizelovat nápad.

Jedním z úkolů lídra je právě pomoci lidem najít vlastní roli v týmu. Inspirovat je k růstu a tím i k naplnění dané týmové role.   

Na co se díváš, když vyhodnocuješ, jestli je firma úspěšná?

Na to, co o ní, o jejím produktu, o jejích službách říkají její zákazníci. Samozřejmě lze tušit úspěšnou firmu i z řeči čísel, ať už z počtu klientů, z počtu prodaných jednotek produktu, z regionální expanze, nebo z ekonomických ukazatelů. Opravdu úspěšná je však firma, které její zákazníci věří – jsou dlouhodobě ochotni využívat jejích služeb či produktů a platit za to firmě takové peníze, které jí umožní produkt či služby rozvíjet a poskytovat je na trhu dlouhodobě.  

Co je pro tebe důležité z hlediska sales takového produktu/služby, jako má MyMight?  

Pro náš produkt bude klíčová bezpečnost a přidaná hodnota pro klienta v oblasti komfortu bydlení, resp. užívání domu, bytu či komerčního objektu. Bezpečnost právě proto, aby se rozptýlily obavy z napojení na internet, ale také aby se ochránil majetek a jeho součásti. Komfort je pak to, o co nám všem jde „až v poslední řadě“. 🙂

Nejde však o to, aby mobilní telefon jen nahradil tlačítko na zdi, a umožnit tak něco v domě ovládat. Jde o to, aby dům sám na základě definic vykonával operace, které by jinak mohl udělat uživatel sám, ale nedělal by je tak často (žaluzie každé ráno, každý večer, při větru, mrazu…) nebo tak přesně (právě při dosažení takové teploty okolního prostředí, síly větru apod.). Aby například dosáhl optimalizace spotřeb energií, předcházel možnému poškození částí domu nebo jen ušetřil svoje kroky, když večer zatahuje žaluzie na oknech před zraky sousedů.

Potřebujete více informací?

602 578 255Všední dny 9:00 – 17:00

info@mymight.com

Sledujte nás i na sociálních sítích

Z našeho blogu

Chytra barevna svetla - priklad lampicky
  • Chytrá domácnost

Chtějte od svých světel víc barev

  • před 32 měsíci
  • 2 min čtení

Pojďte se podívat na možnosti inteligentního barevného osvětlení a na možnosti, jak je ovládat.

Přečíst článek

robert-hubicka_landscape
  • IOTOM talks

Architekt Robert Hubička: Trend chytrých domácností se bude rozšiřovat

  • před 33 měsíci
  • 3 min čtení

V našem rozhovoru jsme se architekta Roberta Hubičky zeptali na to, jak vnímá propojení architektury a technologií a jak řeší chytré domy se svými klienty.

Přečíst článek

reference-jidelna
  • Automatizace
  • Chytrá domácnost

Chytré stínění: úspora energií i větší bezpečnost

  • před 33 měsíci
  • 3 min čtení

Chytré žaluzie nebo rolety vám pomůžou k lepšímu spánku hned několika způsoby. Přečtěte si výhody chytrého stínění.

Přečíst článek

Zobrazit další články

  • Gordic
  • HDL
  • IoToM
  • craw
  • unipi technology